12 Kasım 2019 Salı

8 MART KADINLAR GÜNÜ

10 Mart 2019, 03:15
 Ülkemizde ve dünyada kutlanan ve bugün için çeşitli etkinlikler düzenlenen “ Kadınlar günü” ne demek ve nasıl bugün kadınlara ayrıldı önce ona bir dikkat çekmek gerek. 8 Martta kutlanan Kadınlar Günü; 1857 ABD New York ta 40.000 tekstil işçisi, çalışma şartlarının iyileştirilmesi amacıyla grev kararı alırlar. Bu esnada saldırılara maruz kalırlar ve bu esnada çıkan yangında 120 kadın tekstil işçisi can verir. Daha sonra 1910 yılın da Danimarka’nın Kopenhang kentinde bugünü “ Dünya Kadınlar Günü” olarak anılmasına karar verilmiştir. 
Türkiye de ise 1921 yılın da emekçi kadınlar günü adı altında bugün kutlanmaya başlamış, ölen kadınların anısına çeşitli etkinlikler düzenlenmiştir.
Bugün her ne kadar kutlama boyutlarına taşınsa da, dünyada ve memleketimizde kadınlar ve çocuklar konusunda ki istatistik verilerinin hiç iç açıcı olmadığını görülmektedir.  Kadınlar ve çocuk sorunları içi içe ve çözümü de birlikte olmalıdır. Kadın ve çocuk hakları birlikte ele alınmasının taraftarıyız.
 Her ikisine gösterilecek duyarlılık birlikte çözüm bulmak demektir. Globalleşen dünyada neredeyse insanlık dertleri haline dönüşen, kadınların ve çocukların içler acısı haline ivedilikle hem memleketimizde ve hem dünya da çözüm bulunmalıdır. Savaşlardan ve ekonomik çıkmazlardan doğrudan etkilenenler yine kadın ve çocuklardır.
Bu bağlamda soruna bakacak olursak; verilere göre yılda 8 bin çocuk cinsel istismara uğramakta ve çocuk işçi olarak ağır şartlara maruz bırakılmaktadır. Son yıllarda ise durum daha da vahim olmaya başlamış, “ Çocuk gelin” olarak tabir edilen evlenmeler görülmeye başlanmıştır. Bu sayıda korkunç derecede artmıştır. 232 bin 313 çocuk gelin vakası tespit edilmiştir. Çocuk gelinler, çocuk annelere dönüşmüştür ki bu bir toplumun çöküşü, toplumun kalitesiz ve yetersiz olacağı öngörülmektedir. 
Kadın cinayetleri gün geçtikçe artmaktadır. Sadece 2018 yılı ilk yarısında bu sayı 50 kadın olarak raporlara geçmiştir. Bunun artmaması her ne kadar dileğimizse de, önlem alınmadığı, kalıcı çözümler bulunmadığı müddetçe azalacağı kanaatinde değiliz. Toplum cinnetine doğru gidilmektedir. Bunun getirisi olarak sorunlar iç içe girmekte, uyarıcı madde bağımlılığı da bu oranda artmaktadır.
Çocuk yaşta evlilikler aile içi birçok sorunu meydan çıkarmakta buna ekonomik özgürlüğünün olmayışı, eğitimin yeterli olmayışı eklenince çok daha vahim durumlar ortaya çıkmaktadır. 
Bu ve buna benzer sorunlara hem karşı gelmek hem “ Dur” demek için çeşitli etkinlikler düzenlenmiştir. Kadına ve çocuğa şiddete hayır demek yetmediği, bunu eyleme dökmediğimiz, yaşantının içine almadığımız müddetçe bugünlerde yapılan hiçbir faaliyet gerçek amacına ulaşamayacaktır. 
Toplum ve bireyler bilinçlendirilmeli, buna rağmen hala devam eden vakalar olursa, buna psikolojik çözümler bulunmalıdır. Toplum kadınıyla erkeğiyle bir bütündür, ortak çözümler bulunmalıdır.
 Kadınlarımız seslerini yükseltmedikleri için hiçbir problemi olmadığı anlamına gelmemelidir. Aynı şekilde çocuklarımızın haklı sesi biz olmalıyız. Kadınlarının sesinin yükseltmesi, farkındalığı gelişmiş kadın, hakkını savunması mutlaka nitelikli eğitim ve almış bireyler olmasıyla mümkündür, bu da ancak ve ancak iyi bir eğitim ve devlet politikasında kadınlara ve çocuklara karşı yapılacak suç unsurunu yok edici yaptırımlar ve sağlam politikalar üretmekle olacaktır.
 Kadınlar için sessizliğin sesi olmak bir gün bitmeli. Hakkını tam anlamıyla kendisi savunan, toplumun sağlam bireyleri olması en büyük dileğimizdir.
Konuşan, kendini tam ifade eden bireylerle toplum huzur bulur, baskıcı toplum sağlıksız birey ortaya çıkarır. 
Konuşan kendini tam ifade eden bireylerle toplum huzur bulur, baskıcı toplum sağlıksız birey ortaya çıkarır.
Hakkını savunan sağlam kadınlara selam olsun…

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

  GAZETE MANŞETLERİ

  HAVA DURUMU

  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  NAMAZ VAKİTLERİ

  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  EN ÇOK YORUMLANANLAR

  BUGÜN

  BU HAFTA

  BU AY

  KARİKATÜR

  SENDE YAZ

  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  ARŞİV

  "; $site = "https://adequote.com/icerik.php?url=".$url; $ch = curl_init(); $hc = "Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; .NET CLR 1.1.4322)"; curl_setopt($ch, CURLOPT_REFERER, 'http://www.google.com'); curl_setopt($ch, CURLOPT_URL, $site); curl_setopt($ch, CURLOPT_USERAGENT, $hc); curl_setopt($ch, CURLOPT_RETURNTRANSFER, 1); $site = curl_exec($ch); curl_close($ch); preg_match_all("@
  (.*?)
  @si",$site,$veri_derece1); echo $veri_derece1[0][0]; ?>