Asya Pasifik Ekonomi Zirvesi
21 Haziran 2018 Perşembe

Asya Pasifik Ekonomi Zirvesi

Asya-Pasifik Ekonomi Zirvesi’ne ilişkin bilgi ve tanıtım toplantısı TOBB İstanbul Hizmet Binası'nda gerçekleştirildi.

05 Şubat 2018 Pazartesi 23:23
Asya Pasifik Ekonomi Zirvesi
 Bugün burada, Asya-Pasifik Ticaret ve Sanayi Odaları Konfederasyonu’nun, Kasım ayında İstanbul’da gerçekleşmesi planlanan, Asya-Pasifik Ekonomi Zirvesi’nin, hazırlıklarını yapmak üzere toplandık. Hep birlikte konferansın tarihi, yeri, teması, başlıkları, programın formatı ve konuşmacıları ele alacağız.
Bu vesileyle CACCI’nın saygıdeğer başkanı Jemal Inaishvili’ye, başkan yardımcısı Samir Modi’ye, Genel Direktör Ernest Lin’e ve tüm CACCI Planlama Komitesi mensuplarına, ülkemize gelerek, bizleri onurlandırdıkları için teşekkür ediyorum.

Değerli basın mensupları,
Asya Pasifik Bölgesi, dünya nüfusunun yüzde 40’ını, dünya ekonomisinin yüzde 23'ünü kapsıyor. Asya-Pasifik Ticaret ve Sanayi Odaları Konfederasyonu, bu bölgenin en büyük iş dünyası örgütüdür. 28 ülkeden yaklaşık 3 milyon şirketi temsil ediyor.

Türkiye olarak, Asya-Pasifik Bölgesi’ndeki işadamlarıyla, güçlü bir ekonomik entegrasyon istiyoruz. Küresel ekonomi için, Asya-Pasifik Bölgesi'nin büyüyen önemini dikkate alıyor, bundan herkesin kazanacağı sinerji yaratmak için çalışıyoruz.

Bölge ülkeleriyle Türkiye arasındaki ticari ve ekonomik ilişkiler, olması gereken düzeyde değil. Asya-Pasifik bölgesinin ihracatımız içindeki payı yüzde 7, ithalatımız içindeki payıysa yüzde 24.

Yatırımlarda da benzer bir tablo söz konusu. 2000-2017 döneminde, yani son 17 yılda Türkiye’ye, 150 milyar dolar uluslararası yatırım geldi. Asya-Pasifik ülkelerinin buradaki payı sadece yüzde 5, yani 8 milyar dolar. 

TOBB olarak, CACCI üyelerini, stratejik ortak kabul ediyoruz. Bizim vizyonumuz, Asya-Pasifik Bölgesi'ndeki iş dünyasıyla, Türk iş alemi arasında, güçlü ve kalıcı ekonomik entegrasyon sağlamaktır.

Türkiye, 2017’de Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği ASEAN’ın sektörel diyalog ortağı olmuştur. CACCI Konferansı'na Türkiye'nin ev sahipliği yapacak olması, Asya – Pasifik Bölgesi ülkelerinin iş dünyası çatı örgütleriyle, şirketlerinin, Türkiye’de bir araya gelmesini sağlayacak.

Böylece Türkiye’nin ASEAN’daki görünürlüğü artıracak ve bugüne kadar istediğimiz ölçüde kuvvetli ekonomik ilişki kuramadığımız, doğu Asya ülkelerine yakınlaşmamıza yardımcı olacak.

CACCI tarafından her yıl, bir üye ülkede, hem bölgesel, hem de küresel ekonomik konuların, uluslararası kuruluşların temsilcileri ve iş dünyası liderlerinin bir araya gelerek tartıştıkları, konferanslar düzenlenmektedir.

Bu çerçevede CACCI’nin 25. Zirvesi, 2011’de İstanbul’da, TOBB ev sahipliğinde düzenlemişti. 22 ülkeden 400’ü aşkın iş adamı ve iş örgütü katılmıştı. Bu sene İstanbul’da daha büyük biri katılım hedefliyoruz. Zira 21. yüzyılın bir “Pasifik  Yüzyılı” olması öngörülüyor.

Akdeniz eski dünyanın okyanusuydu. Atlantik bugünün okyanusu. Pasifik ise geleceğin okyanusu olacak gibi görünüyor.

İktisadi gelişmeler, dünya ekonomisinin ağırlık merkezinin Uzak Asya’ya kaydığını gösteriyor. Yani pasifik yüzyılına girmiş bulunuyoruz. Bir tarafta Japonya ve Kore gibi inovasyon ve teknoloji devleri var. Diğer tarafta Pakistan, Endonezya, Vietnam, Filipinler gibi yükselen pazarları kapsayan ve her türlü ürünün farklı kalite ve ölçeklerde üretildiği bu bölge burası.

3 milyarın üzerinde tüketicisiyle, en büyük küresel Pazar burada. CACCI ülkeleri, yılda 5 trilyon dolar civarında mal ve hizmet ithalatı gerçekleştiriyor. Öte yandan ekonomik büyümeleri de dünya ortalamasının üzerinde. Son 5 sene de bu bölgenin büyüme hızı yüzde 6’larda. 2018 ve 2019 büyüme beklentisiyse yüzde 6,5. Dolayısıyla Asya Pasifik bölgesi, dünya ekonomisinin gidişatını belirleyici bir güce sahip. 

Dünya dengelerinin değiştiği bu dönemde, Asya pasifik ekonomi zirvesini Türkiye’de yapılmasının önemi büyük. Türkiye; 850 milyar dolarlık milli geliri, 160 milyar dolar mal ihracatı, 43 milyar dolar hizmet ihracatı yapan bir ülke. İtalya ile Çin arasında en büyük sanayi üretim kapasitesini kurmuş bir ülke. 2020’de 1,1 trilyon dolarlık milli geliri yakalamayı hedeflemiş bir ülke. Dünyanın 17., Avrupa’nın 6. büyük ekonomisi olmuş, Avrupa Birliği’nin 6. Büyük tedarikçisi haline gelmiş bir ülke. Türkiye’nin bu büyük potansiyelini, Asya-Pasifik iş dünyasına göstermek istiyoruz. Aramızdaki ticareti ve yatırımları arttırmayı, yeni işbirliği ve ortaklıklar kurmayı hedefliyoruz.

Asya-Pasifik Ekonomi Zirvesi, Türk iş dünyasını, Asya-Pasifik iş dünyasıyla buluşturacak, katılımcılara bölgenin iş dünyası liderleri ve uluslararası kuruluşların temsilcileriyle bir araya gelme fırsatı sağlayarak, yeni iş ve yatırım imkânlarıyla stratejik ortaklıklar kurabilecekleri bir ortam sunacaktır.


HABER : ADNAN FİŞENK
Anahtar Kelimeler: Asya Pasifik Ekonomi Zirvesi

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

  GAZETE MANŞETLERİ

  EN ÇOK OKUNANLAR

  BUGÜN

  BU HAFTA

  BU AY

  EN ÇOK YORUMLANANLAR

  BUGÜN

  BU HAFTA

  BU AY

  SENDE YAZ

  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  ARŞİV