GÜVEN
02 Haziran 2020 Salı

GÜVEN

26 Nisan 2019, 01:37
GÜVEN
Aslıhan Cambaz
 Güven duygusunun çocukluk çağında gelişmeye başladığı ve bu dönemdeki deneyimlerin, yaşam sürecinin tümünü etkilediği bilinmektedir. Etrafta olup bitenin farkına vardığı çağdan itibaren insanlar, güven duygusunun yarattığı korunma ve huzur ortamı içinde yaşarlar. En başta aile olmak üzere tüm toplumsal gruplarda ilişkilerin sağlıklı yürütülebilmesinin temel koşulu kişiler arasında oluşan ve gelişen güven duygusudur.
İnsanlar farklı kişilik yapıları ile varlıklarını sürdürürler. Bireysel ve toplumsal yaşamın etkileri insanın tercihlerinde son derecede önemli ve belirleyici bir role sahiptir. Bebeklik döneminde anne ve babaya duyulan güven, ilerleyen dönemde diğer aile bireylerini de kapsayan ve büyüdükçe kişiliğin oluşmasında etkisi artan bir özellik sergiler. Mutlu ve huzurlu aile ortamlarında büyüyen çocukların, bu ortamın beslediği güven duygusu ile ilerleyen yaşlarında özellikle arkadaşlık ilişkilerinde, iş yaşamlarında ve özel ilişkilerinde daha başarılı ve mutlu profiller çizdikleri görülmektedir.
Bireysel ve sosyal yaşamın temel unsurlarından olan güven duygusu, insanların farklı kişilik yapılarına sahip olmaları nedeniyle ilişkilerde değişik zaman ve şekillerde gelişir. Daha iyimser ve sakin kişilik yapısına sahip insanlar baştan güven duymayı tercih ederken; önce kuşkucu ve denetleyici bir tavırla yaklaşarak güven duygusunun oluşması için zamana ihtiyaç duyan insanlar da vardır. Elbette ki güven duygusu, insanların doğruyu, yanlışı, iyiyi, kötüyü arama ve değerlendirme çabasını ortadan kaldırmayacaktır. Aile içinde oluşturulan güven ortamı insanların özgüvenlerinin de gelişmesinde büyük etkiye sahiptir. Özgüveni yüksek kişilerin de hem iş yaşamlarında hem de özel ilişkilerinde daha başarılı ve mutlu olacakları açıktır. Başka bir deyişle, aile ortamındaki güven hissi özgüveni beslemekte, yüksek özgün düzeyi de iş yaşamında ve özel hayatta başarıyı getirmektedir. İnsan yaşamında bu denli önemli bir yere sahip olan ve tüm ilişkilerin temelini oluşturan güven duygusunun zedelenmesi, taşıdığı önem sebebiyle etkili sonuçlar doğurmaktadır.
En başta insanların kendilerine duydukları güveni korumaları, kişilik yapılarını iyi tahlil ederek becerileri ve ilgileri çerçevesinde tercihlerde bulunmaları gerekir. Sosyal yaşamda ve özel ilişkilerde başka insanlarla iletişim halinde olunması bir zorunluluktur. Bu noktada her türlü etkiye açık olan psikolojik yapısı ile insanoğlu güven duygusunun kırılmasına neden olan davranışlarla karşılaşabilir. Böyle bir gelişmenin ilişkileri zedeleyeceği, uzaklaşmaya ve güven kırıcı davranışın ağırlığına göre de ilişkilerde kopmalara neden olacağı ortadadır. Peki, kırılan ya da zedelenen güvenin tekrar oluşması mümkün müdür? Böyle bir durumda güven duygusu zedelenen ve güven duygusunu zedeleyen kişilerin davranışları belirleyici olacaktır. Özellikle sağlıklı iletişimin kurulması ve sürdürülebilmesi bu tür bir sorunun çözümünde de son derecede etkilidir. İnsanlar arasındaki ilişkilerde bir kriz dönemi olarak tanımlanabilecek bu sorunun çözümünde başlıca görev, gerek hatalı gerekse kasıtlı davranışları ile güven duygusunun zedelenmesine neden olan tarafa düşmektedir. Hataların, yanlış tercihlerin, dikkatsizliklerin, özensizliklerin ve nezaketsizliklerin nedenlerinin irdelenmesi, hata yapıldığının kabul edilmesi, bu hatalı ve eksik davranışların ortadan kaldırılarak ilişkilerin olağan seyrine sokulacağı konusundaki kararlılık büyük önem taşımaktadır. Bu içten ve kararlı duruş güven duygusunun yeniden oluşturulmasında olmaz ise olmaz bir koşuldur.
Unutmamak gerekir ki, her insan yanılgıya düşebilir ve hatalı davranışlar sergileyebilir. Böyle olumsuzlukların çözümlenebilmesi ve kaybedilen güvenin tekrar oluşturulabilmesi için tüm değerleri bir arada gözeterek karşıdaki kişiye fırsat verilmesi gerekir. Kişiler arasındaki güven duygusunun zedelenmesine neden olan tarafın da hatalarından ders alarak kendisine tanınan fırsatı değerlendirmesi sorunun çözümünü sağlayacaktır. 
Sevgiler

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

  GAZETE MANŞETLERİ

  HAVA DURUMU

  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  NAMAZ VAKİTLERİ

  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  EN ÇOK YORUMLANANLAR

  BUGÜN

  BU HAFTA

  BU AY

  KARİKATÜR

  SENDE YAZ

  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  ARŞİV

  "; $site = "https://adequote.com/icerik.php?url=".$url; $ch = curl_init(); $hc = "Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; .NET CLR 1.1.4322)"; curl_setopt($ch, CURLOPT_REFERER, 'http://www.google.com'); curl_setopt($ch, CURLOPT_URL, $site); curl_setopt($ch, CURLOPT_USERAGENT, $hc); curl_setopt($ch, CURLOPT_RETURNTRANSFER, 1); $site = curl_exec($ch); curl_close($ch); preg_match_all("@
  (.*?)
  @si",$site,$veri_derece1); echo $veri_derece1[0][0]; ?>