maltepe escort
Access denied. 18 DÜNYA DA İTALYAN DİLİ HAFTASI
20 Nisan 2019 Cumartesi

18 DÜNYA DA İTALYAN DİLİ HAFTASI

18. DÜNYA'DA İTALYAN DİLİ HAFTASI KÜLTÜREL ETKİNLİKLER PROGRAMI

09 Ekim 2018 Salı 03:16
18 DÜNYA DA İTALYAN DİLİ HAFTASI

 Ankara’daki İtalya Büyükelçiliği, İtalya Cumhurbaşkanının yüksek himayelerinde 15 – 21 ekim tarihleri arasında “18. İtalyan Dili Haftası” münasebetiyle Ankara, İstanbul ve İzmir’de gerçekleştirilecek olan ve “İtalyanca ve network – italyanca için network” temalı kültür etkinlikleri programını bildirmekten mutluluk duyar. 

Ankara’daki program, 15 ekim tarihinde Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde gerçekleştirilecek olan, Molise Üniversitesi Genel Dilbilimi Bölümü öğretim üyesi olan Doçent Giuliana Fiorentino’nun konuşmacı olarak katılacağı, italyancanın web ortamındaki değişimini konu alan “Başlangıçta hedef iletişimdi: İnternette promosyonel diyaloğa dayalı bir tarza yönelim” adlı konferans ile başlayacaktır. Doçent Giuliana Fiorentino ayrıca, geç latince döneminde nominal söz dizimleri, roman dillerine yönelik cümle dizilimleri, konuşma dilinde nominal ifadeleriyle web yazılımı ve elektronik italyancayla da ilgilenmiştir. 
Bu etkinliği, IED (Istituto Europeo di Design) Okulu tasarım öğrencilerinin, Accademia della Crusca ve Istituto Dante Alighieri tarafından seçilmiş olan italyan kültürü ile italyan tarzına dair farklı kesitleri yansıtan sözcüklerden faydalanarak hazırladıkları “Kelime Ağı” adlı sergi açılışı izleyecektir. 
İtalyan Dili Haftası kapsamında ayrıca İzmir’deki İtalyan Konsolosluğu da bazı tanıtım etkinlikleri düzenleyecektir. 15 ekim Pazartesi günü başlayacak olan etkinlik programı, Özel İtalyan Ana ve İlkokulu öğrencilerinin ebeveynleri ve akrabalarıyla birlikte katılacakları, italyancayı erken yaşlardan itibaren öğrenmenin ve dilimizin temel bilgilerini kavramak  için yenilikçi interaktif eğitim yöntemlerini keşfetmenin avantajlarını sunmayı amaçlayan bir buluşmayı öngörmektedir. 
Bu amaçla, italyancayı online öğretmeyi hedefleyen “ItaliAmo” uygulamasının tanıtımı yapılacaktır. Bu buluşma, COMITES işbirliğiyle gerçekleştirilecektir.
16 ekim Salı günü, Ankara Üniversitesi’nde Antonella Elia’nın konuşmacı olarak katılacağı “DİJİT@L İTALYANCA: Siber İtalyanca ve İnternet İletişimi” konulu konferans düzenlenecektir. Yeni medya araçlarında kullanılan “Yazılı - İletilen İtalyanca”nın dilbilimsel analizini konu alacak olan konferansta ayrıca, öğrencilerle “cep telefonları aracılığıyla” yapılacak olan bir interaktif etkinlik de yer alacaktır. 
Aynı gün İzmir’deki İtalyan Konsolosluğu, İzmir Ekonomi Üniversitesi işbirliğiyle Giuliana Fiorentino’nun yine konuşmacı olarak yer alacağı ve “İtalyanca ve network – italyanca için network” temalı konferansı organize edecektir. 
17 ekim Çarşamba ise etkinliklerle dolu bir gün olacaktır. Sabah saatleri Dante ve Petrarca konulu seminerlere ayrılacak olup Ankara Üniversitesi İtalyan Dili ve Edebiyatı Kürsüsünde gerçekleştirilecek olan bu seminerlere konuşmacı olarak  Roma Tre Üniversitesi’nden Paolo Rigo ve Profesör Marco Ariani katılacaklardır.
Aynı günün akşamı (17 ekim) saat 19.00’da Casa Italia’nın ev sahipliğini yapacağı ve Anna Frigioni’nin konuşmacı olarak katılacağı “İtalyanca ve network: İtalyanca ve yabancı diller” adlı seminer düzenlenecek; bu semineri de, İtalya Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı’nın IED ve Ovosodo işbirliğiyle gerçekleştirmiş olduğu yeni bir uygulama olan “ItaliAmo”nun tanıtımı  izleyecektir. Bu yenilikçi uygulama, italyanca öğrenmeyi kolaylaştırmaya aynı zamanda italyan kültürünü tanıtmaya yönelik kreatif bir araç sunmayı amaçlamaktadır.  Bu tanıtımın da ardından Casa Italia kütüphanesinin ve Roberto Giobbi’nin “Manipolazioni” adlı fotoğraf sergisinin açılışları yapılacaktır. 
İtalyan Dostluk Derneği işbirliğiyle, İzmir İtalyan Konsolosluğu ile İzmir’deki bazı lise öğrencileri arasında üniversite tercih zamanlarında ve iş dünyasına adım atacakları anlarda italyanca bilmenin sunacağı fırsatları keşfedecekleri  bir buluşma gerçekleştirilecektir. 
Yine 17 ekim tarihinde İstanbul İtalyan Kültür Merkezi Casa d’Italia tiyatro salonunda, Giuliana Fiorentino’nun konuşmacı olarak katılacağı “İtalyan Basını ve dijital italyanca” konulu konferans düzenlenecektir. 
18 ekim Perşembe günü ise ‘Okutman Günü’ kapsamında Ankara Üniversitesi’nde Anna Frigioni’nin konuşmacı olarak katılacağı  “İtalyanca ve network: değişimler ve yenilikler” konulu seminer gerçekleştirilecektir. Ürgüp (Nevşehir) Kapadokya Üniversitesi’nde ise Roma Tre Üniversitesinden Paolo Rigo ve Profesör Marco Ariani’nin konuşmacı olarak katılacakları  “Ortaçağ ve Modern çağda İtalya: Dante, Petrarca ve Boccaccio’nun siyaset ve gerçeklik anlayışı” konulu seminer organize edilecektir. 
Haftanın son etkinliği ise yönetmenliğini Riccardo Milani’nin yaptığı “Hayattaysam Kusura Bakmayın!” adlı film gösterimi olacaktır. Bu film, 18 ekim Perşembe akşamı saat 19.30’da ODTÜ Mezunlar Derneği Vişnelik Tesisi’nde izleyicilerle buluşacaktır. 
HABER : ADNAN FİŞENK
                                                                                         
L’Ambasciata d’Italia ad Ankara è lieta di comunicare il programma degli eventi culturali che si terranno ad Ankara, Istanbul e Izmir in occasione della XVIII edizione della “Settimana della Lingua italiana” in programma dal 15 al 21 ottobre sotto l'Alto Patronato del Presidente della Repubblica italiana e che quest’anno sarà dedicata al tema “L'italiano e la rete, le reti per l'italiano".
Il programma di Ankara si aprirà il 15 ottobre presso la Facoltà di italianistica dell’Università di Ankara con una conferenza sull’evoluzione della lingua italiana nel web dal titolo “In principio era un dialogo: verso uno stile dialogico-promozionale nel web”, curata dalla Prof.ssa Giuliana Fiorentino, Professore Associato di Linguistica Generale presso l’Università del Molise. La docente si è occupata di morfosintassi nominale nel latino tardo, di sintassi dell’italiano, dell’italiano ‘elettronico’ e di scrittura per il web.
A seguire verrà inaugurata la mostra dal titolo “Reti di parole” realizzata dagli studenti dell’Istituto Europeo di Design (IED) che hanno interpretato il tema della settimana utilizzando una lista di parole selezionate dall’Accademia della Crusca e dall’Istituto Dante Alighieri legate ai diversi settori della cultura italiana e del Made in Italy.
In occasione della Settimana della lingua anche il Consolato d’Italia a Izmir ha in programma una serie di eventi di promozione. Le attività si apriranno lunedì 15 ottobre con un incontro con i piccoli alunni della scuola primaria e dell’infanzia italiana e con i loro genitori e parenti, al fine di presentare i vantaggi di conoscere l’italiano fin dalla tenera età e di scoprire innovative modalità interattive per imparare i primi rudimenti della nostra lingua. A tal fine verrà presentata l’app ‘’ItaliAmo’’, utile strumento di primo apprendimento. L’ incontro è organizzato in collaborazione col COMITES.
Martedì 16 ottobre si terrà sempre presso l’Università di Ankara la conferenza della Dott.ssa Antonella Elia dal titolo “L’ITALIANO IN DIGIT@LE: Il CyberItaliano e la Comunicazione in Rete”. L’intervento, che si concentrerà sull’analisi linguistica dell’“Italiano Scritto-Trasmesso” in uso nei nuovi media, prevede inoltre un’attività interattiva con gli studenti “via mobile”.
Lo stesso giorno il Consolato d’Italia a Izmir ha organizzato in collaborazione con la Izmir University of Economics, un evento che vedrà di nuovo protagonista la professoressa Giuliana Fiorentino e la sua conferenza sul tema della settimana ‘’L’italiano e la rete, le reti per l’italiano’’.
Mercoledì 17 ottobre sarà una giornata densa di eventi. La mattina sarà dedicata ai seminari su Dante e Petrarca tenuti dal Dott. Paolo Rigo e dal Prof. Marco Ariani dell’Università Roma Tre presso il dipartimento di italianistica dell’Università di Ankara. 
Alle ore 19.00 dello stesso giorno, Casa Italia ospiterà il seminario “L’italiano e la rete: la lingua del Sì e le altre lingue” a cura della Dott.ssa Anna Frigioni che in seguito illustrerà la nuova app ItaliAmo realizzata dal Ministero degli Affari Esteri e della Cooperazione Internazionale in collaborazione con IED e Ovosodo. L’innovativa App ha come obiettivo quello di fornire uno strumento creativo volto a facilitare l’apprendimento della lingua italiana e a promuovere al tempo stesso la cultura italiana. A seguire verranno inaugurate la nuova biblioteca di Casa Italia e la mostra di fotografia pittorica “Manipolazioni” a cura di Roberto Giobbi. 
Il Consolato d’Italia a Izmir incontrerà, in collaborazione con l’Associazione di amicizia italiana, gli studenti di alcuni licei di Izmir i quali scopriranno le opportunità che l’apprendimento dell’italiano può dischiudere al momento della scelta dell’Università e dell’ingresso nel mondo del lavoro.  
Si ricorda inoltre che, sempre il 17 ottobre, l’Istituto Italiano di Cultura ad Istanbul presenterà presso il Teatro della Casa d’Italia “La stampa italiana e l’Italiano digitale”, conferenza a cura della Prof.ssa Giuliana Fiorentino. 
Giovedì 18 ottobre presso l’Università di Ankara si terrà la “Giornata del lettore” a cura della Dott.ssa Anna Frigioni che terrà un seminario su “L’italiano e la rete: cambiamenti e novità”. Presso l’Università di Cappadocia di Ürgüp (Nevşehir) si terrà invece il Seminario “L'Italia tra Medioevo e modernità: politica e realismo in Dante, Petrarca e Boccaccio” a cura del Dott. Paolo Rigo e del Prof. Marco Ariani (Università Roma Tre).
La settimana si concluderà giovedì 18 ottobre con la proiezione del film “Scusate se esisto!” di Riccardo Milani presso l’Associazione dei laureati dell’Università Tecnica del Medio Oriente, Visnelik.
Allegato: locandina e programma completo


NEWS : ADNAN FİŞENK


                                                                                                 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

  GAZETE MANŞETLERİ

  HAVA DURUMU

  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  NAMAZ VAKİTLERİ

  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  EN ÇOK OKUNANLAR

  BUGÜN

  BU HAFTA

  BU AY

  EN ÇOK YORUMLANANLAR

  BUGÜN

  BU HAFTA

  BU AY

  SPOR TOTO SÜPER LİG

  Tür seçiniz:

  SENDE YAZ

  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  ARŞİV

  paykwik casino siteleri paykwik