AK PARTİ GRUP TOPLANTISI
16 Temmuz 2018 Pazartesi

AK PARTİ GRUP TOPLANTISI

AK Parti Genel Başkanvekili ve Başbakan Binali Yıldırım, Yıldırım, partisinin Meclis Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Afrika ziyaretine değinerek, "Ülkemizin Afrika'yla ilgili son yıllarda başlattığı açılım ve Afrika'yla ilişkileri geliştirme stratejimize yönelik faaliyetlerini sürdürecek. Buradan Afrika kıtasındaki bütün kardeşlerimize, 81 milyon vatandaşımızın selamlarını gönderiyoruz." ifadesini kullandı.

28 Şubat 2018 Çarşamba 05:38
AK PARTİ GRUP TOPLANTISI
 AK Parti Genel Başkanvekili ve Başbakan Binali Yıldırım, Yıldırım, partisinin Meclis Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Afrika ziyaretine değinerek, "Ülkemizin Afrika'yla ilgili son yıllarda başlattığı açılım ve Afrika'yla ilişkileri geliştirme stratejimize yönelik faaliyetlerini sürdürecek. Buradan Afrika kıtasındaki bütün kardeşlerimize, 81 milyon vatandaşımızın selamlarını gönderiyoruz." ifadesini kullandı. 

Türkiye'nin, Afrika'nın yol arkadaşı, dostu, kader ortağı olmaya devam edeceğini belirten Başbakan Yıldırım, Türkiye'nin bütün mazlumların ve mağdurların yanında olmaya devam edeceğini vurguladı. 

"Türkiye demek, umut, insanlık, kardeşlik, adalet demek." diyen Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü: 

"Bizim için Filistin de Somali de önemlidir. Suriye'deki mazlumlara nasıl yardım eli uzatıyorsak, aynı şekilde Arakan'daki kardeşlerimizi de unutmuyoruz. Bugün, dünyanın her yerinde varız. Bu şuurla, 16 yıldır gece, gündüz demeden aşkla, şevkle, milletimizden aldığımız güçle hizmet ediyoruz. Milletimizin desteğiyle, ülkemizde önemli hizmetler yaptık, önemli başarılar gerçekleştirdik ama işimiz bitmedi. Durmak yok yola devam. İstikrar sürsün, Türkiye büyüsün." 

Başbakan Yıldırım, yarın bir kez daha takvimlerin 28 Şubat'ı göstereceğini anımsatarak, "Bin yıl sürecek denilen o karanlık darbe girişiminin yıl dönümü. Aynı zamanda dönemin Başbakanı cennet mekan Necmettin Erbakan'ın vefatının yıl dönümü. 7 yıl önce bugün ebedi aleme göçen Erbakan Hocamızı rahmetle, minnetle, şükranla yad ediyoruz. Mekanı cennet olsun. İnançların hayat tarzının ağır bir baskı altında olduğu o dönemde vakur ve şahsiyetli duruşuyla siyasetin onuru olmuştu, Necmettin Hocamız." diye konuştu. 

Erbakan'ın siyasette nefret değil, muhabbet dilini kullandığına işaret eden Yıldırım, "Siyasete tatlı dili ve güler yüzü getirdi. Erbakan Hoca mitinglerinde yemin eder, yemin ettirirdi. Biz de yemin ediyoruz ki Allah'ın izniyle birbirimizin kardeşlik hukukuna zarar verenlere fırsat vermeyeceğiz. Vatandaşımızın hukukunu, terör örgütlerine karşı da karanlık güç odaklarına karşı da korayacağız." değerledirmesinde bulundu. 

Demokrasi, adalet adına Recep Tayyip Erdoğan ile beraber dik durduklarını, meydanı vesayetçilere bırakmadıklarını vurgulayan Yıldırım, konuşmasına şöyle devam etti: 

"28 Şubat'ta inandığını yaşamak isteyen gençlerimize, hayatı zehir eden, meslek liselerini adeta bitiren, bu ülkenin bazı evlatlarına vatandaşlık hakkını çok gören cuntacı zihniyeti unutmadık, unutmayacağız. 28 Şubat'ta sadece müdahalelerle, insamızın hukukunu çiğnemediler. Aynı zamanda ekonomik olarak da Türkiye'nin büyük bir krize girmesine sebep oldular. Bir yandan bankalar hortumlandı, enflasyon tavan yaptı ve Türkiye ekonomisi çöktü. Faturayı aziz ve cefakar millet ödedi. 28 Şubat'ın yaralarını sardık ama acılarını unutmadık. Milletin oylarıyla seçilen milletvekili kardeşimize yapılan zorbalık, hala toplumun hafızalarındadır." 

AK Parti Genel Başkanvekili ve Başbakan Binali Yıldırım, "Hadi bazı dost bildiğimiz ülkeler PYD'yi terör örgütü kabul etmiyor, onlarla iş tutuyor, bunu biliyoruz, sebeplerini de az çok anlıyoruz. Türkiye'nin ana muhalefet partisine ne oluyor da aynı ağızdan konuşuyor?" dedi. 

Yıldırım, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, "28 Şubat'ın yaralarını sardık ama acılarını unutmadık. Milletvekili kardeşimize yapılan zorbalık hala toplumun hafızalarındadır. Demokrasi tarihimize kara bir leke olarak geçen o günler artık yok, geride kaldı." ifadesini kullandı. 

Hiçbir gücün bir daha milletin hakkına, hukukuna, değerlerine karışamayacağını, karışmak istese de buna asla fırsat bulamayacağını vurgulayan Başbakan Yıldırım, ana muhalefet partisi CHP'den, hükümetin PYD/YPG'yi terör örgütü kabul etmediğine dair lafların ortada dolaştırıldığını aktardı. 

Bu nedenle toplantıya belgelerle geldiğini anlatan Yıldırım, şunları söyledi: 

"Şu dosyada, 28 Şubat 2015'ten beri yapılan MGK toplantılarının tamamında bu PYD/YPG, PKK, DEAŞ, bilumum terör örgütlerine karşı topyekün mücadele var. Bununla da kalmamışız, 19 Ekim 2016'da, MGK Siyaset Belgesini Bakanlar Kurulu kararına dönüştürmüşüz. Şimdi CHP'nin profesör olan vekili bunu yaparsa diğerleri ne yapar siz düşünün. Bunların dünyadan haberi yok, memleketin meselelerinden hiç haberleri yok. Allah bunlara yardım etsin. Demek ki bunlar yirmi MGK kararlarının hiçbirini okumamışlar. Bu toplantıların ve sonuç bildirgesinin değişmez gündemiden biri de PKK, PYD, DEAŞ, FETÖ örgütleriyle mücadele olmuştur. 28 Eylül 2016'da, daha sonra 19 Ekim 2016'da Bakanlar Kurulu kararıyla bunlar açıkça terör örgütü olarak kayıtlara geçmiştir ve mücadele de o gün bugün amansız bir şekilde devam ediyor. Bunların farklı isimler altında örgütler olduğunu da bütün dünyaya yine biz ilan ettik. Bunu bütün medya günlerce yazdı ama gel gör ki CHP'liler duymamış. Hadi bazı dost bildiğimiz ülkeler PYD'yi terör örgütü kabul etmiyor, onlarla iş tutuyor, bunu biliyoruz, sebeplerini de az çok anlıyoruz. Türkiye'nin ana muhalefet partisine ne oluyor da aynı ağızdan konuşuyor?" 

Başbakan Yıldırım, çocuk istismarının ne milletin ne insanlığın değerleriyle örtüştüğünü belirterek, çocuk istismarına yönelik sebeplerin ortadan kaldırılması, adli süreç boyunca mağdurların korunması, tedavisi ve çocukların, ailelerin bilinçlendirilmesi, eğitilmesi, cezaların caydırıcılığının daha da artırılması konusunda kapsamlı bir çalışmayı başlattıklarını kaydetti. 

Bu konuda yapılacak yasal düzenlemeler için teklifin yakında Mecliste olacağını bildiren Yıldırım, "Buna benzer olayların tekrarlanmaması ve toplumsal değerlerimizin korunması için sadece yasal düzenleme yapmak yetmez. Eğitim başta olmak üzere aile ve toplumun her kesimine bu konuda büyük görevler düşmektedir." dedi. 

Başbakan Yıldırım, 26 Şubat'ın aynı zamanda Hocalı Katliamı'nın 26. yılı olduğunu anımsatarak, 1992'de Azerbaycan topraklarında Ermeniler tarafından yüzlerce Azerbaycanlı'nın katledildiğini bildirdi. 

Yıldırım, "Ülke olarak insanlık adına kara bir leke olan bu alçak katliamı bir kez daha lanetliyoruz." diye konuştu. 

Batı'nın çifte standarttan vazgeçmediğini belirten Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Son olarak Hollanda parlamentosunda alınan 1915 kararı da bu gibi insafsız ve adaletsiz bir karardır. Bizim için yok hükmündedir. 1915 olaylarına 'soykırım' diyenlerin, tarihe bakıp kendi utançlarının hesabını önce bir vermesi gerekir. Tarih kayıtları ortadadır. Katliamlar, sömürgecilik, insanlık dışı eylemler konusunda en kötü sicil, bu iddiayı ortaya atan ülkelere aittir. Bizim ecdadımızın, tarihimizin hiçbir yerinde katliam yok, soykırım yok, sömürgecilik yok, kardeşlik var, birlik var, beraberlik var. Hiç kimse Türkiye'nin şanlı geçmişini kendi karanlık mazisiyle karıştırmasın. Bu yolla Türkiye'ye ayar vermek isteyenlerin, utanç dolu mazileri karşısında yüzleri kızarmaya mahkumdur. Eğer böyle bakarsak Avrupa'nın kendi içinde yaşadığı mezhep, din, etnik kimlik savaşlarının yüzyıl boyunca konuşabiliriz. Daha çok uzağa gitmeye lüzum yok. 90'lı yılların başında Bosna'da yaşananlar taptaze hafızalarımızda." 

AK Parti Genel Başkanvekili ve Başbakan Binali Yıldırım, "Afrin'de yürüttüğümüz Zeytin Dalı Harekatı'nı Doğu Guta ile karıştıranlar var. BM Konsey kararının Doğu Guta ile ilgili olduğu aşikardır. Çünkü Türkiye sivillere değil, eli kanlı terör örgütlerine karşı ve orada yaşayan sivilleri kurtarmak için bir temizlik harekatı yapıyor. Kararın odak noktası, terör örgütlerine karşı yürütülen harekatlar değil, Doğu Guta'daki sivil katliamın önlenmesidir." dedi. 

Yıldırım, partisinin TBMM Grup Toplantısındaki konuşmasında, AK Parti'nin il kongrelerine devam ettiğini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da bazı kongrelere katılarak teşkilatlarla bir araya geldiğini hatırlattı. 

Diğer partilerin büyük kongrelerinde bile görülmeyen bir coşkunun, her il ve ilçe kongrelerinde yaşandığını aktaran Yıldırım, açıklanan 11'inci Kalkınma Planı'nın Cumhuriyetin 100'üncü yılı ve 2023 hedeflerine ilerlerken yeni yol haritasını şekillendireceğine işaret etti. 

Zeytin Dalı Harekatı'nın 39'uncu gününün geride kaldığını, Mehmetçik'in havadan ve karadan büyük bir başarı ve kararlılıkla sürdürdüğünü vurgulayan Yıldırım, Afrin'in bir hilal gibi çepeçevre emniyette alındığını, sınırlara yakın bölgenin tamamen terörden temizlendiğinin ve özel harekat timlerinin adım adım bölgeyi temizleyerek harekata devam ettiğini bildirdi. 

Yıldırım, gönüllü güvenlik korucuları ile polis ve jandarmanın da bölgeye intikal etiğini, önde ÖSO ve Mehmetçik giderken, arkada asayişi polis, güvenlik korucusu ve özel harekatın temin edeceğini anlattı. Yıldırım, "Görülen tablo şudur, PKK, PYD, DEAŞ sivillere işkenceye, vatandaşı yerinden yurdundan etmeye devam ediyor. Şu anda bölge halkının yüzde 60'ı evlerini terk etmiş durumda. Bu hainler, insanların yaşadığı yerlere patlayıcı tuzaklar kurmuş, evleri boşaltıp, cephaneliğe çevirmişler ama şu anda o kazdıkları kuyulara kendileri düşüyor." ifadesini kullandı. 

Milletin, dualarıyla kahraman güvenlik güçlerinin yanında olduğuna değinen Yıldırım, yüzlerce vatandaşın güvenlik güçlerine gönüllü destek vermek için akın akın sınıra gittiğini belirtti. 

Başta gençler üzere vatandaşların "Bizi de Afrin'e götürün" dediğini anımsatan Yıldırım, "Bu millette vatan ve istiklal aşkı ile bu sevgi olduğu müddetçe hiçbir güç bizim sırtımızı yere getiremez." diye konuştu. 

Başbakan Yıldırım, Avrupa'da yaşayan milyonlarca vatandaşın her gün Mehmetçik'e destek mitingi düzenlediğini, medya ve sanatçıların onur verici bir bütünlükle harekatın arkasında durduğunu aktardı. 

BM'nin 30 gün süreyle Doğu Guta'da ateşkes ilan edilmesi kararı aldığını anımsatan Yıldırım, şu anda Doğu Guta'da bir insanlık dramı ve ayıbı yaşandığını, buradaki çocuk, kadın ve yaralılara acil insani yardım bile yapılamadığına dikkati çekti. 

Bu kararın, bombalardan ve katliamdan etkilenen bölgeye acil yardım götürülmesi ve yaralılara, çocuklara müdahale edilebilmesi amacı taşıdığına işaret eden Yıldırım, şunları kaydetti: 

"Bunu olumlu karşılıyoruz. Hatta bu konudaki endişelerimizi hep dile getirdik. Bu ihlallere son verilmesi çağrısında bulunduk. Ancak karar alınmış olmasına rağmen daha kararın mürekkebi kurumadan rejim, Doğu Guta'ya saldırıya tekrar başladı. Yine kimyasal silah kullanıldığı yönünde çok ciddi iddialar var. Doğu Guta'da yaşanan vahşetin, daha da derinleşmesinden endişe duyuyoruz. 

Afrin'de yürüttüğümüz Zeytin Dalı Harekatı'nı Doğu Guta ile karıştıranlar var. BM Konsey kararının Doğu Guta ile ilgili olduğu aşikardır. Çünkü Türkiye sivillere değil, eli kanlı terör örgütlerine karşı ve orada yaşayan sivilleri kurtarmak için bir temizlik harekatı yapıyor. Bu iki şeyi birbirinden ayırmak, karıştırmamak lazım. Kararın odak noktası, terör örgütlerine karşı yürütülen harekatlar değil, Doğu Guta'daki sivil katliamın önlenmesidir. Şimdiye dek olduğu gibi bundan sonra da Suriye halkının çektiği acıları dindirmek için katkı vermeye devam edeceğiz. İdlip'te bugüne kadar 6 gözlem noktası tesis ettik. Bu noktaların amacı gerginliği azaltmak, orada ateşkesi kalıcı hale getirmek. Bu bağlamda BM başta olmak üzere uluslararası toplumun çabalarına önem veriyoruz." 

AK Parti Genel Başkanvekili ve Başbakan Binali Yıldırım, terör örgütü PYD/PKK'nın eski eş başkanı Salih Müslim'in gözaltına alınmasına ilişkin, "Bu teröristin iadesi için gerekli çalışmaları başlattık. Gün, NATO müttefikimiz Çekya'nın imtihan günüdür." dedi. 

Yıldırım, partisinin TBMM Grup toplantısında yaptığı konuşmada, Suriye'nin bütün terör örgütlerinden temizlenerek toprak bütünlüğünün korunmasının, her zamanki gibi Türkiye'nin önceliği olduğunu söyledi. Bugüne kadar Suriye'den yükselen çığlıklara kulaklarını tıkamadıklarını ve bundan sonra da tıkamayacaklarını vurgulayan Yıldırım, "Orada okuluna gidemeyen, bombalar altındaki çocukların feryadını görmezden gelmedik, bundan sonra da gelmeyeceğiz. Yaşanan sivil katliamlar karşısında üç maymunu oynamadık, bundan sonra da oynamayacağız." diye konuştu. 

Müttefik ülkelerin de Türkiye ile aynı onurlu duruşu sergilemelerini beklediklerini söyleyen Yıldırım, bu ülkelerin, terör örgütlerine değil her geçen gün felakete biraz daha yaklaşan halka, sivil insanlara yardım ellerini uzatmalarını istedi. 

Kırmızı bültenle aranan terör örgütü PYD/PKK'nın eski eş başkanı Salih Müslim'in 24 Şubat'ta Çekya'da gözaltına alındığını anımsatan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Bu teröristin iadesi için gerekli çalışmaları başlattık. İçişleri, Dışişleri ve Adalet bakanlıklarımız konuyu yakından takip ediyor. Gerekli temaslar sürüyor. Gün, NATO müttefikimiz Çekya'nın imtihan günüdür. Ümit ederiz ki müttefikimiz Çek Cumhuriyeti, terörle mücadelede yaşanan hassasiyeti görür, gerekli dayanışmayı sergileyerek bu teröristi bize iade eder. Ancak sonuç ne olursa olsun şu kesindir; bundan böyle eli kanlı terör örgütlerinin elebaşları ellerini kollarını sallayarak gezemeyecekler, dünyayı onlara dar etmeye devam edeceğiz." 

Yıldırım, 2016'da yaşanan bütün zorluklara rağmen 2017'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde ekonomide, ihracatta, yatırımda, istihdamda büyük bir seferberlik ilan edildiğini dile getirerek, "Bu sayede 2017, büyümede AK Parti iktidarının rekor yılı olarak tarihe geçti. Üçüncü çeyrekte yüzde 11'in üzerinde büyüme sağladık." değerlendirmesinde bulundu. 

İhracatta da rekordan rekora koşulduğunu belirten Yıldırım, 5 yıl aradan sonra ilk defa 15 ay kesintisiz çift haneli büyümenin gerçekleştiğini anımsattı. "İhracatımız orta vadeli programdaki hedefi aşarak 157 milyar 100 milyon seviyesinde gerçekleşti." diyen Yıldırım, 2018'de de ocak ve şubat aylarında ihracat artışının devam ettiğini söyledi. 

Yıldırım, Türkiye'nin büyüdüğünün ve küresel güvenin devam ettiğinin altını çizen Yıldırım, şöyle devam etti: 

"Geçen yıl ihracatın dörtte birine yakın finansmanını sağlayarak, Güney Kore'den sonra ikinci sıraya yükseldik. Bu yılki hedefimiz yüzde 30 destekle ihracatta birinci ülke konumuna gelmektir. 2018, 2017'de olduğu gibi yatırım, ihracat, istihdam yılı olarak devam edecek. 2017 yılında istihdam seferberliği kapsamında 1,5 milyon ilave istihdam sağlanmıştır. Bu başarıyı bir türlü kabullenemeyenler, istihdam artışını stajyerlere, kursiyerlere bağlamayı da ihmal etmediler. Bu istihdam artışının hiçbir yerinde stajyerler ve kursiyerler yoktur. Tamamen sosyal güvenlik kurumunun kayıtlı rakamlarıdır. Eğer onları da okumadıysanız, onları da gönderelim. Bu yıl yine istihdamda yeni bir atılımı gerçekleştireceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımız bir çağrı yaptı, o çağrı nedir? İstihdamda özel sektörün katılımını daha fazla artırması. İstihdam teşviklerimizi cazip hale getiriyoruz. İnanıyorum ki sanayicimiz, tüccarımız bu teklifleri en iyi şekilde değerlendirecektir." 

Başbakan Yıldırım, Mecliste geçen hafta komisyonda görüşülen "torba tasarının" TBMM Genel Kuruluna geleceğini söyledi. Ayrıca bugün itibarıyla da 50 yıllık bir reformu hayata geçirecek katma değer vergisi ve bazı kanunlarda düzenleme yapan tasarıyı TBMM'ye göndereceklerini bildiren Yıldırım, "Bu son 33 yılda uygulanan kanunda, reform niteliğinde değişiklik yapıyor. Meclise sunacağımız bu tasarıda, 100'e yakın madde var. Birkaç tanesine değinmek istiyorum. Bu tasarı, yasalaştığı takdirde vatandaşın maliyede biriken KDV'leri artık iade edilecek. Vatandaşın devletten KDV alacağı kalmayacak. Bir takvime göre bunlar ödenecek. Eğer KDV iadesini ödemezse 3 aydan sonra faiz işleyecek. Dolayısıyla vatandaşın mağduriyeti giderilmiş olacak." diye konuştu. 

www.meclishaber.gov.tr
Anahtar Kelimeler: AK PARTİ GRUP TOPLANTISI

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

  GAZETE MANŞETLERİ

  EN ÇOK YORUMLANANLAR

  BUGÜN

  BU HAFTA

  BU AY

  SENDE YAZ

  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  ARŞİV