HOCALI KATLİAMININ 26 YIL DÖNÜMÜ
17 Temmuz 2018 Salı

HOCALI KATLİAMININ 26 YIL DÖNÜMÜ

TBMM'de Halkla İlişkiler Binasında düzenlenen "Hocalı Katliamının 26. Yıl Dönümü" isimli fotoğraf sergisinin açılışına TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım ve çok sayıda milletvekili ile Azerbaycan konuk heyeti katıldı.

28 Şubat 2018 Çarşamba 06:13
HOCALI KATLİAMININ 26 YIL DÖNÜMÜ
 TBMM'de Halkla İlişkiler Binasında düzenlenen "Hocalı Katliamının 26. Yıl Dönümü" isimli fotoğraf sergisinin açılışına TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım ve çok sayıda milletvekili ile Azerbaycan konuk heyeti katıldı. 

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Hocalı Katliamı'na ilişkin, "Bu insanlık faciasına yol açanlar tarih önünde de vicdanlar önünde de daima mahkum olacaklardır." dedi. 

Açılışta konuşan Kahraman, 26 yıl önce 25 Şubat'ı 26 Şubat'a bağlayan gece bir insanlık dramı yaşandığını belirterek, Hocalı Katliamında yaşananları anlattı. Kahraman, "Ermenistan'ın uluslararası hukuka aykırı olarak işgal altında tutmaya devam ettiği Yukarı Karabağ'ın bir parçası olan Hocalı'da 26 yıl önce gerçekleştirdiği vahşet dolu katliamı ve Azerbaycan topraklarının yıllardan beri devam eden işgalini şiddetle kınıyoruz." dedi. 

TBMM Başkanı Kahraman, Azerbaycan halkının acısını aynen içlerinde hissettiklerini ve duygularının bir olduğunu belirterek, katliamda şehit edilenlere Allah'tan rahmet diledi. Tarih boyunca vatanı, dini, inancı için şehit olan bütün şühedayı rahmet ve minnetle andıklarını vurgulayan Kahraman, "Şehitlik ulvi bir hadise. Ömrün bir dakika öteye gitmesi veya geri gelmesi mümkün değildir. Ecel mukadder kalan yok ama şehit olarak gitmek apayrı bir meziyettir. Herkese nasip olmaz. Milletimiz bu duygulardaki güzel insanların olduğu bir ülkedir." dedi. Kahraman, bu insanlık faciasına yol açanların tarih ve vicdanlar önünde de daima mahkum olacağını söyledi. 

Kahraman, şöyle devam etti: 

"Bizler bir katliam yapan ülke değiliz. Hele ırk, soykırım hadisesi tarihimizde yok. Bu tamamen dışarısının, bu milli gücün, Türkiye'nin gücünün karşısında uydurduğu yalandan ibarettir. Tarih yalan söylemez ama tarihi incelemek ve doğru okumak lazım. 

Tarihi incelemeden çekinenler ve sakınanlar, kendilerine ve tarihlerine bakamadıkları için bundan çekinirler. Biz gittiğimiz yere sulhü sükunu, adaleti götüren bir milletiz. Bu yüzdendir ki dünyanın çeşitli coğrafyalarında varız, saygı görürüz ve önderlik beklenen bir ülkeyiz. Azerbaycanlı kardeşlerimizle dayanışma içerisindeyiz. Biz iki devletiz ama bir milletiz. Birlik ve bütünlük içerisindeyiz. Ermenistan, Yukarı Karabağ dahil işgal ettiği bütün Azerbaycan topraklarından bir an önce çekilmelidir ve yaptığı zulmün hesabını da vermelidir. Bu sergiyi Gazi Meclisimizde açtık. Maksadımız acılarımızın ve duygularımızın ortak olmasıdır. Tarih ibret alan insanlara doğru yolu gösterir. Tarih bir deniz feneridir. Tarihi ve tarihini iyi bilmek lazım." 

Başbakan Yıldırım, serginin orada yaşanan insanlık dışı katliamı en açık şekilde gösterdiğini belirterek, bu serginin açılmasının önemli bir sebebinin de Hocalı Katliamını hafızalarda canlı tutmak ve gelecek nesillere aktarmak olduğunu vurguladı. 

Dünyanın gelişmiş bazı ülkelerinde, "Ermeni Soykırımı" diye uydurdukları bir mesele üzerinden Türkiye'yi sıkıştırma gayretlerinin olduğunu kaydeden Yıldırım, "Eğer geçmişte bir katliam, soykırım varsa önce bu teşebbüste bulunan ülkelerin, kendi tarihlerine bakmaları lazım. Bizim tarihimizde sömürgecilik, katliam, soykırım yoktur. Mezhep, etnik çatışma temelli yüz kızartıcı bir tarihimiz yoktur. En rahat millet biziz çünkü 619 sene üç kıtada dünyaya barış, kardeşlik getirmişiz. İnsanlığın en yüksek değerlerini bütün dünyaya göstermişiz" değerlendirmesinde bulundu. 

Azerbaycan Yukarı Karabağ meselesinin çözülemediğine işaret eden Yıldırım, "Uluslararası toplumun ayak sürümeyi artık bırakması ve bu bölgedeki sorunlara karşı tarafsız, çifte standarttan uzak, çözüme yönelik adımları mutlaka atmasını bekliyoruz." dedi. 

Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan milletvekillerinden oluşan bir heyet ile bugün çok verimli bir toplantı yaptıklarını aktaran Yıldırım, üç ülkenin bölgede geliştirdiği stratejik işbirliği sayesinde Kafkasların, Orta Asya'nın bir anlamda güvenliğini tesis ettiğini söyledi. 

Başbakan Yıldırım, bir yandan stratejik öneme haiz petrol boru hatları, doğalgaz hatları, demiryolu hatları inşa edilirken, diğer yandan da parlamentolar arasındaki işbirliğinin artarak devam ettiğini belirtti. 

Kafkasların ve Orta Asya'nın gelişmesi, refahı, kalkınmasının bütün bölgenin geleceği, barışı için hayati bir öneme sahip olduğunu kaydeden Yıldırım, Azerbaycan ve Türkiye'nin iki devlet bir millet olduğunu dile getirdi. 

Azerbaycan Milli Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı Samed Seyidov'un Avrupa Konseyi'nde Afrin ile ilgili yaptığı konuşmayı hatırlatan Yıldırım, "O tarihi konuşma, bugün Türk insanının zihninde adeta nakış nakış işlenmiştir." dedi. 

Başbakan Yıldırım şunları kaydetti: 

"Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan, buna İran'ı da dâhil edebileriz, Suriye, Irak'taki istikrarsızlığın bir an önce giderilmesi için Rusya'nın da dâhil olduğu ciddi bir çalışma yapıyoruz. Bu çalışmaların bazılarının rahatsız ettiğini de görüyoruz. Binlerce kilometre uzaktan bu bölgeye bu kadar ilgi duyulmasını da doğrusu anlamakta zorlanıyoruz. Aslında anlıyoruz da anlamamazlıktan geliyoruz. Çünkü bizde bir laf vardır; 'Sel gider, kum kalır'. Onlar gidecek, biz burada kalmaya devam edeceğiz. Onun için bu bölgenin geleceğini belirleyecek olan yine bu bölgenin milletleridir. Türkiye de bunun merkezinde yer almaktadır." 

Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı, Türkiye- Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Necdet Ünüvar da Hocalı'nın insanlık tarihinin yaşadığı en vahşi katliamlardan birisi olduğunu vurguladı. 

Meclis Dışişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Volkan Bozkır, bir insanlık dramının ve katliamın 26. yıl dönümünde bir araya geldiklerini belirterek, "Böyle bir katliamı, dramı insanlık hiçbir zaman bir daha yaşamasın." dedi. 

Azerbaycan Milli Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı Samed Seyidov ise Hocalı'da 26 yıl önce hiçbir günahı olmayan insanların katledildiğini anımsatarak, bütün dünyaya "Hocalı'ya adalet" dediklerini söyledi. Hocalı Katliamında şehit edilenlere Allah'tan rahmet dileyen Seyidov, Türkiye'nin de Afrin'de şehitleri olduğunu belirterek, Türkiye'nin bütün teröristlere karşı öz gücünü göstereceğini dile getirdi. 

Konuşmaların ardından Kahraman ve Yıldırım, katliama ilişkin fotoğrafların yer aldığı sergiyi gezdi. Sergide yer alan fotoğraflar ise Hocalı Katliamında yaşanan vahşete ilişkin resimlerden oluştu.

www.meclishaber.gov.tr

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

  GAZETE MANŞETLERİ

  EN ÇOK OKUNANLAR

  EN ÇOK YORUMLANANLAR

  BUGÜN

  BU HAFTA

  BU AY

  SENDE YAZ

  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  ARŞİV