Toplum Kadınlarla Yücelecektir
17 Temmuz 2018 Salı

Toplum Kadınlarla Yücelecektir

07 Mart 2018, 17:15
Toplum Kadınlarla Yücelecektir
GÜNER DİNÇASLAN
 Kadınlar Günü; Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen uluslararası bir gündür. 1854 yılın da ABD, New York şehrinde, 40.000 tekstil işçisi kadın, yaşam ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi için grev yaparlar. Polislerin ve grev karşıtı olanların saldırıları ve bunun neticesinde çıkan arbedede 120 kadın işçi ölür. Bu toplumsal bir travma yaratır ve toplum vicdani zedelenir. Kadınlar bunu her türlü uluslararası platforma taşırlar ve sonunda Danimarka, Kopenhag’da 1910 yılında, 26- 27 Ağustos günü bunun bütün dünyada farkındalık oluşturması amacıyla kutlanmasına, etkinlikler düzenlenmesine karar vermiştir. Bu karar, kadınların birlikte başardıkları, direndikleri başarıları olmuştur. Kökeninde her ne kadar kan ve gözyaşı varsa da farkındalık oluşturması, sorunların bir nebze görünmesi, çözümler aranması açısından sağlam bir adım olarak kabul edilmiştir.
 İşin özüne bakıldığında sanayileşmenin getirdiği, aslında sosyal bir yarayı kadınlar kanatmışlardır. Ucuz işçi olarak görülen kadınlar, öyle çok baskıya maruz bırakılmışlardır ki,  tabii bunun yanı sıra çocuk işçilerde aynı dramda yerlerini almıştır. Devrim gibi bir direniş ve kararla haklarını savunmuşlardır.
Güzel ülkemizde bugün 1921 yılın da salon faaliyetleri olarak kutlanmaya başlanmış, ismi “ Emekçi kadınlar günü “ olarak kabul edilmiştir. 
Mustafa kemal Atatürk’ün ilerici, öngörüsü sonucu 1930 yılında çıkarılan kanunlarla önce, belediye başkanı, muhtar olmaları, daha sonra da 5 Aralık 1934 yılında da meclise girme hakkı tanınmıştır. Bu anlam da diğer memleketlerden çok önceleri bu hakkı elde etmiş oldular. Ne yazık ki; bu hakkı kadınlarımız verimli bir şekilde kullanamamışlardır. TBMM de erkek parlamenterlere arasında yüzde 17. 8 oranında kalmış, dünya geneline baktığımızda önde olmamız gerekirken, seçilmiş yani parlamenter olarak 133. Sıraya gerilemiştir.  Yasa olarak önlerinde bir engel olmamakla birlikte sosyoekonomik ve diğer faktörlerden dolayı gereken hamleyi, sahiplenmeyi yapamamıştır Türk kadını.
Kadın ve çocuk sorunları iç içe geçmiş durumda ve bunun vahim örneklerini vermek, istatistiki verilerden yola çıkarak, ülkemizde ki durumu anlatmak, bu soruna çözüm noktasında yarar sağlamayacağı için yapılan güzel işlerden söz etmek isterim. Kadın hakları ve kadınlar için güzel şeylerde yapılıyor, tıpkı Ankara Altındağ Belediyesinde olduğu gibi. 
Belediye alt yapısını tam olarak çözme noktasına gelmişken, bu alt yapının verimli olarak kullanılmasının halkı tam eğitmek olduğunu değerli başkanı sayesinde kavramıştır. Sayın Veysel Tiryaki; kadın eğitilmeden, geliştirmeden toplumun katmanlarına inilemeyeceğini kavramış ve varoş – gecekondu tabir edilen bir yeri mamur hale kadınlardan başlayarak gerçekleştirme yolunda kararlı adımlar atmıştır. Bu bağlamda kendine inanmış, birçok projelere imza atmıştır. Kendi deyimiyle “On sene önce Altındağ da yaşayan kadınlar, Resim ve Sanat sergisi açacak denseydi, başta ben olmak üzere kimse inanmazdı” diyor. 
Sözünün devamın da; Altındağ değişecekse kadınlar sayesinde olacak dedik ve buna bütün kalbimizle inandık. Bugün Altındağ’da geldiğimiz nokta bu düşüncemizde haklı olduğumuzu gözler önüne seriyor. 
Türkiye İstatistik Kurumu’nun Altındağ özelinde 2013 yılında yaptığı son araştırmaya göre Altındağ’da oturan kadınların okuryazarlık ve eğitim seviyelerimde büyük artış yaşandığı görülüyor. 2009 yılında yaklaşık 55 bin kadın ilköğretim mezunu iken, 2013 de 71 bine yükselmiş, 2009 yılında 22 bin olan lise mezunu 25 bini geçmiş, üniversite bitirenlerin sayısı 2009 da 7600 iken, 2013 yılında neredeyse ikiye katlanmış, yüksek lisans tamamlayanlar 133 iken, bu rakam 792 olmuştur.
Hizmete açılan Kadın Eğitim ve kültür Hizmetleri ile on binlerce Altındağlı kadının hayatı değişti. 55 bini bulan üye sayısı ile Altındağ kadınları sosyal hayatta zirveye taşınmıştır. 
Sayın başkan bu anlam da haklı bir gurur yaşamaktadır. Birçok belediyeye örnek teşkil edecek çalışmalarının övüncündedir ve halkına hizmet etmenin de huzurunu yaşamaktadır.
 Kısaca ana başlıklarla özetleyecek olursak; okumanın yaşı yok diyerek, okuma kursları, eğitim seminerleri, sağlık hizmet ve bilgilendirme seminerleri, Altındağlı kadınlar sinemaya tiyatroya gidiyor, Ankara’yı geziyor, Altındağlı kadınlar Türkiye’yi geziyor, uçağa biniyor, spor yapıyor, başlığıyla etkinlikler adlandırılmıştır. 
Kendi işinin patronu oluyor ki, iş kurma aşamasında meslek edindirme kursları etkili olmuştur. Sanata ve sanatçıya verilen değer göz ardı edilemeyecek kadar önemlidir. Yazar ve şairler unutulmamış, bunun için birliktelikler oluşturulmuş, yazarlarla doğrudan temaslar sağlanmıştır. El sanatları es geçilmemiş, gerekli değer verilmiş, gelişmesi sağlanmıştır. 
Bu ana başlıklarıyla konuyu özetlemiş oluruz. Kısaca Altındağ belediyesi hem el becerileri için hizmet veriyor, kadını eğiterek de toplumu eğitiyor ve adeta rehabilite işini yükleniyor. Emsal belediyelerin çoğalması dileğiyle yürekten kutluyor ve teşekkürlerimizi iletiyoruz. 
Toplum kadını ve erkeğiyle bir bütündür. Birinin eğitimi aksatıldığı zaman çift kanatlı kuşun kanadının biri kırılmış demektir, bir kanatla uçması imkânsızdır. 
Kısaca toplum değerlerine sahip çıkalım ve kadınlarımız için şu sayacaklarımı söylemeyelim, yapmayalım. 
KADINA; saygısızlık etme,
 Hor görme, 
Saçı uzun aklı kısa deme, 
Sırtından sopayı karnından sıpayı eksik etme deme,
 Çocuk yaşta evlendirme, 
Taciz etme, 
Hakkını gasp etme
Dövme, 
Sövme,
Sokakta laf atma,
 Geleneksel safsatasıyla eve kapatma, 
Eğitim hakkını elinden alma,
 Hepsinden önemlisi onu yok sayma…

Saygılar; esen kalın efendim.

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

  GAZETE MANŞETLERİ

  EN ÇOK OKUNANLAR

  EN ÇOK YORUMLANANLAR

  BUGÜN

  BU HAFTA

  BU AY

  SENDE YAZ

  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  ARŞİV